Câți Pași pe Zi Trebuie să Faci ca să Slăbești? Ghid Complet (2026)
Câți pași pe zi trebuie să faci ca să slăbești? Vezi câte calorii arzi la mers, planul progresiv spre 10.000 de pași și ce spune chiar știința despre asta.
Antrenor personal certificat NSCA-CPT, specialist în antrenament de forță și hipertrofie. Experiență de peste 6 ani în fitness coaching.
Verificat de Mihai Ionescu . Continut editorial, informativ. Nu inlocuieste sfatul medical.

Pe scurt
Câți pași pe zi trebuie să faci, de fapt, ca să slăbești? Acest ghid explică ce spune cercetarea despre pragul de 7.000-8.000 de pași pentru sănătate, de unde vine mitul celor 10.000 de pași, câte calorii arzi concret la mers și cum treci progresiv, în 4 săptămâni, de la un stil de viață sedentar la un obiectiv realist de pași zilnici.
Ce vei învăța din acest articol
- 1Beneficiile pentru mortalitate ale mersului pe jos se aplatizează în jurul a 7.000-8.000 de pași pe zi, conform unui studiu JAMA din 2019 pe peste 16.000 de femei și unei meta-analize din 2023 din European Journal of Preventive Cardiology
- 2Mitul celor 10.000 de pași pe zi provine dintr-o campanie de marketing din 1965 a companiei japoneze Yamasa, pentru un pedometru numit "manpo-kei" (contor de 10.000 de pași), nu dintr-un studiu științific
- 3O persoană de 70 kg arde în medie 129 de calorii în 30 de minute de mers la ritm moderat/alert (~5,5 km/h) și 176 de calorii la ritm rapid (~6,5 km/h)
- 410.000 de pași echivalează cu aproximativ 8 km și 500 de calorii arse pentru o persoană de 80 kg, respectiv circa 438 de calorii pentru o persoană de 70 kg
- 5Cea mai sigură progresie este o creștere de 1.500-2.000 de pași pe săptămână, timp de 4 săptămâni, de la un nivel de bază de 4.000 de pași până la 10.000+
- 6Mersul pe pantă, cu un rucsac ușor de 5-10 kg sau prin intervale de ritm poate crește consumul caloric cu 20-50% față de mersul obișnuit pe teren plat
Câți pași pe zi recomandă știința pentru slăbire?
Pentru majoritatea adulților sănătoși, un obiectiv de 8.000-10.000 de pași pe zi este suficient pentru slăbire și sănătate cardiovasculară, însă cercetările arată că beneficiile majore pentru mortalitate apar deja la 7.000-8.000 de pași pe zi, după care curba beneficiilor se aplatizează. Nu există un prag magic unic — răspunsul corect depinde de punctul tău de pornire, de greutate și de obiectivul caloric.
Organizația Mondială a Sănătății nu recomandă oficial un număr fix de pași, ci 150-300 de minute de activitate fizică moderată pe săptămână (sau 75-150 de minute de activitate intensă), echivalentul a aproximativ 20-40 de minute de mers alert în fiecare zi. Un studiu de referință publicat în JAMA Internal Medicine (Lee și colab., 2019), realizat pe peste 16.000 de femei cu vârsta medie de 72 de ani, a arătat că riscul de mortalitate a scăzut constant pe măsură ce numărul de pași a crescut, cu un platou al beneficiilor în jurul a 7.500 de pași pe zi.
O meta-analiză din 2023 publicată în European Journal of Preventive Cardiology, care a analizat date de la sute de mii de adulți, a confirmat acest tipar: riscul de deces scade constant pe măsură ce numărul de pași crește de la niveluri sedentare până la aproximativ 7.000-8.000 de pași pe zi, iar pașii suplimentari peste acest prag aduc beneficii tot mai mici. Cu alte cuvinte, nu ai nevoie de 10.000 de pași ca să obții majoritatea beneficiilor pentru sănătate — dar pentru slăbire specific, numărul necesar depinde și de deficitul caloric pe care vrei să îl creezi, nu doar de mortalitate.
Pentru slăbire, regula practică este simplă: orice creștere față de nivelul tău actual contează. Dacă acum faci 3.000 de pași pe zi, trecerea la 6.000 aduce un beneficiu caloric și metabolic mai mare decât trecerea de la 9.000 la 12.000. Consultă și recomandările oficiale ale OMS privind activitatea fizică pentru context complet.
Câte calorii arzi la mers pe jos? (tabel pe greutate și ritm)
La ritm moderat/alert (aproximativ 5,5 km/h), o persoană de 70 kg arde în jur de 129 de calorii în 30 de minute de mers, iar la ritm rapid acest număr urcă la aproape 176 de calorii. Consumul caloric depinde de trei factori principali: greutatea corporală, ritmul de mers și durata.
Formula folosită de fiziologi se bazează pe echivalentul metabolic (MET) — o unitate care exprimă intensitatea efortului raportată la metabolismul de repaus. Mersul lejer are o valoare de aproximativ 2,8 MET, mersul moderat/alert circa 3,5 MET, iar mersul rapid (power walking) poate ajunge la 4,8 MET sau mai mult.
| Greutate corporală | Ritm lejer (~4 km/h) | Ritm moderat/alert (~5,5 km/h) | Ritm rapid (~6,5 km/h) |
|---|---|---|---|
| 60 kg | 88 kcal | 110 kcal | 151 kcal |
| 70 kg | 103 kcal | 129 kcal | 176 kcal |
| 80 kg | 118 kcal | 147 kcal | 202 kcal |
| 90 kg | 132 kcal | 165 kcal | 227 kcal |
Ca reper simplu de reținut: o persoană de 80 kg arde aproximativ 100 de calorii la fiecare 1,6 km parcurși pe jos, indiferent de ritm (distanța contează pentru consumul caloric total, deși ritmul mai rapid arde caloriile mai repede pe unitatea de timp). Pentru o persoană mai ușoară, de 60 kg, cifra scade la aproximativ 75 de calorii per 1,6 km.
Aceste cifre sunt estimări medii, valabile pentru teren plat. Mersul pe pantă, cu rucsac sau pe teren accidentat crește semnificativ consumul caloric, așa cum vei vedea mai jos.
Este mitul celor 10.000 de pași real?
Nu — cifra de 10.000 de pași pe zi nu are origine științifică, ci una pur comercială. Ea a apărut în 1965 în Japonia, când compania producătoare de ceasuri Yamasa a lansat un pedometru numit "manpo-kei" (万歩計), care se traduce literal prin "contor de 10.000 de pași". Lansarea a coincis cu boom-ul de fitness generat de Jocurile Olimpice de la Tokyo din 1964, iar numărul 10.000 a fost ales parțial pentru că simbolul japonez pentru "10.000" (万) seamănă vizual cu un om care merge — un argument de marketing, nu unul clinic.
Timp de decenii, cifra a circulat fără nicio validare științifică din spate, devenind implicit "standardul" folosit de aplicații și dispozitive de fitness. Abia în ultimii 10-15 ani cercetătorii au început să testeze riguros dacă 10.000 este cu adevărat pragul optim.
Rezultatul, așa cum am văzut în secțiunea anterioară: beneficiile pentru mortalitate se aplatizează deja la 7.000-8.000 de pași, iar la femeile în vârstă din studiul JAMA chiar și 4.400 de pași pe zi au adus o reducere semnificativă a riscului de deces față de 2.700 de pași. Asta nu înseamnă că 10.000 este un obiectiv greșit — este doar un obiectiv arbitrar, nu unul bazat pe dovezi. Dacă poți atinge confortabil 10.000-12.000 de pași, beneficiile suplimentare există în continuare (în special pentru controlul greutății, unde mai multă mișcare înseamnă mai multe calorii arse), dar nu te descuraja dacă rămâi la 8.000.
Pentru slăbire specific, obiectivul de pași contează mai puțin decât deficitul caloric total din zi. 10.000 de pași este un instrument util de disciplină și consecvență, nu o lege biologică.
Mers pe jos vs alergare pentru slăbire — ce e mai eficient?
Alergarea arde de aproximativ 2 ori mai multe calorii pe minut decât mersul, dar mersul este mai sustenabil pe termen lung și are un risc de accidentare mult mai mic. Alegerea corectă depinde mai puțin de "care e mai bun" și mai mult de ce poți face constant, săptămână de săptămână, luni la rând.
Un studiu amplu care a comparat alergătorii și mergătorii de-a lungul mai multor ani, publicat în Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, a constatat că, la un consum caloric total egal, mersul pe jos a produs reduceri similare ale factorilor de risc cardiovascular — hipertensiune, colesterol ridicat și risc de diabet — comparativ cu alergarea. Concluzia practică: ceea ce contează cel mai mult este energia totală cheltuită, nu neapărat modul în care o cheltui.
Diferențele practice între cele două:
- Timp necesar. Alergarea arde caloriile mai rapid — o oră de alergat poate arde cât 1,5-2 ore de mers, la aceeași persoană.
- Impact articular. Mersul are impact scăzut, potrivit pentru persoane supraponderale, cu probleme articulare sau începători absoluți. Alergarea are impact de 2-3 ori mai mare asupra genunchilor și gleznelor.
- Aderență pe termen lung. Mersul este mai ușor de menținut zilnic, ani la rând, fără burnout sau accidentări de suprasolicitare — un factor esențial pentru slăbirea sustenabilă.
- Pofta de mâncare. Efortul intens de tip alergare poate crește apetitul mai mult decât mersul moderat, ceea ce poate compensa parțial caloriile arse.
Pentru cineva sedentar sau la început de drum, mersul pe jos este adesea alegerea mai inteligentă: este mai ușor de făcut zilnic, are risc minim de accidentare și construiește o bază de rezistență pe care poți adăuga ulterior alergare sau alte forme de cardio mai intens, dacă vrei.
Câți pași echivalează cu câți kilometri și calorii? (tabel de conversie)
În medie, 1.000 de pași înseamnă aproximativ 0,8 km, iar 10.000 de pași echivalează cu circa 8 km parcurși și 500 de calorii arse pentru o persoană de 80 kg. Această conversie se bazează pe o lungime medie a pasului de aproximativ 70-80 cm la un adult de înălțime medie — persoanele mai înalte fac pași mai lungi și, deci, mai puțini pași pentru aceeași distanță.
| Pași | Distanță aproximativă | Calorii (~70 kg) | Calorii (~80 kg) |
|---|---|---|---|
| 2.000 pași | 1,6 km | 88 kcal | 100 kcal |
| 5.000 pași | 4 km | 219 kcal | 250 kcal |
| 8.000 pași | 6,4 km | 350 kcal | 400 kcal |
| 10.000 pași | 8 km | 438 kcal | 500 kcal |
| 12.000 pași | 9,6 km | 525 kcal | 600 kcal |
| 15.000 pași | 12 km | 656 kcal | 750 kcal |
Pus în context de slăbire: un deficit caloric de 500 kcal/zi produce, teoretic, pierderea a aproximativ 0,5 kg de grăsime pe săptămână (deoarece 1 kg de grăsime corporală conține aproximativ 7.700 kcal). Asta înseamnă că, pentru o persoană de 80 kg, atingerea a 10.000 de pași pe zi — dacă restul alimentației rămâne constant — poate contribui semnificativ la un deficit caloric susținut, fără a fi nevoie de restricții alimentare drastice.
Important: aceste cifre sunt medii populaționale. Lungimea reală a pasului tău, viteza și terenul pe care mergi (deal, plajă, pistă de alergare) pot modifica rezultatul cu 10-20% în orice direcție. Cea mai bună metodă este să folosești propriile date, colectate constant timp de câteva săptămâni.
Cum ajungi de la 4.000 la 10.000 de pași? (plan progresiv pe 4 săptămâni)
Cel mai sigur mod de a trece de la 4.000 la 10.000 de pași pe zi este o creștere graduală de 1.500-2.000 de pași în fiecare săptămână, timp de 4 săptămâni, nu un salt brusc. Creșterea bruscă a volumului de mers este cauza principală a durerilor de gambă, fasciitei plantare și abandonului din primele două săptămâni.
| Săptămâna | Obiectiv zilnic | Cum îl atingi |
|---|---|---|
| Săptămâna 1 | 5.000-6.000 pași | Adaugă o plimbare de 15-20 minute dimineața sau seara, în plus față de rutina obișnuită |
| Săptămâna 2 | 6.500-7.500 pași | Coboară din autobuz cu o stație mai devreme, folosește scările în loc de lift |
| Săptămâna 3 | 8.000-9.000 pași | Adaugă o a doua plimbare scurtă (10-15 minute) după masa de prânz |
| Săptămâna 4 | 10.000+ pași | Combină plimbările cu un ritm alert de 3-4 ori pe săptămână pentru beneficii cardiovasculare suplimentare |
Câteva principii care fac progresia sustenabilă:
- Ancorează plimbările de obiceiuri existente. "După cafeaua de dimineață" sau "imediat după cină" funcționează mai bine decât "cândva în timpul zilei".
- Folosește pauzele de la birou. Un ocol de 5 minute la fiecare oră adaugă 2.000-3.000 de pași pe o zi de lucru de 8 ore, fără să simți că ai "făcut sport".
- Nu compensa cu mai multă mâncare. O greșeală frecventă este supraestimarea caloriilor arse și recompensarea cu porții mai mari — vezi secțiunea despre greșeli mai jos.
- Urmărește progresul, nu perfecțiunea. O medie săptămânală în creștere contează mai mult decât atingerea exactă a obiectivului în fiecare zi individuală.
Cum faci mersul mai eficient pentru slăbire? (pantă, ritm, rucsac)
Mersul pe pantă, cu un rucsac ușor sau în intervale de ritm poate crește consumul caloric cu 20-50% față de mersul simplu, pe teren plat. Nu trebuie să alergi ca să crești intensitatea — poți face mersul semnificativ mai eficient prin câteva ajustări simple.
- Panta (înclinația). Fiecare procent de înclinație adăugat pe bandă sau pe un deal crește consumul caloric cu aproximativ 5-10%. O plimbare pe un deal ușor sau cu banda înclinată la 5-8% poate arde cu 30-40% mai multe calorii decât aceeași durată pe teren plat.
- Ritmul (viteza). Trecerea de la un ritm lejer (4 km/h) la unul alert (5,5-6,4 km/h) crește semnificativ intensitatea (de la ~2,8 la 4-5 MET), fără a schimba tipul de activitate.
- Rucsacul cu greutate ("rucking"). Adăugarea a 5-10 kg într-un rucsac crește efortul muscular și consumul caloric cu aproximativ 10-15%, solicitând suplimentar și musculatura spatelui și a centurii lombare. Începe cu greutăți mici (2-3 kg) și crește treptat.
- Mersul cu intervale. Alternarea a 3 minute de ritm alert cu 3 minute de ritm lejer ("interval walking training"), o metodă studiată de cercetători japonezi de la Universitatea Shinshu, a arătat îmbunătățiri mai mari ale condiției fizice și tensiunii arteriale comparativ cu mersul continuu, la aceeași durată totală.
- Terenul variat. Nisipul, iarba sau potecile de deal solicită mai mulți mușchi stabilizatori decât asfaltul neted, crescând consumul energetic per pas.
Un beneficiu suplimentar al acestor ajustări: cresc și stimulul asupra musculaturii picioarelor și a fesierilor, ceea ce contribuie indirect la menținerea masei musculare într-un deficit caloric — un aspect important pentru o compoziție corporală sănătoasă pe termen lung.
Care sunt cele mai frecvente greșeli la mersul pentru slăbire?
Cea mai frecventă greșeală este supraestimarea caloriilor arse și "recompensarea" cu mâncare în plus — un fenomen numit compensare calorică. Multe aplicații și ceasuri smart supraestimează consumul caloric real cu 20-40%, iar o gustare de 300 de calorii poate anula complet beneficiul unei plimbări de 30 de minute.
- Creșterea prea rapidă a volumului. Trecerea directă de la 3.000 la 10.000 de pași într-o singură săptămână crește riscul de fasciită plantară, dureri de tibie și abandon din cauza oboselii.
- Ignorarea ritmului. 10.000 de pași lenți, plimbați prin casă sau prin magazin, ard semnificativ mai puține calorii decât 6.000 de pași la ritm alert. Numărul brut de pași fără context de intensitate poate induce în eroare.
- Renunțarea la antrenamentul de forță. Mersul singur, fără exerciții de rezistență, nu previne pierderea de masă musculară într-un deficit caloric prelungit. Ideal, combină mersul cu 2-3 ședințe de forță pe săptămână.
- Încălțăminte necorespunzătoare. Pantofii uzați sau nepotriviți cresc riscul de dureri articulare și accidentări de suprasolicitare, mai ales la volume mari de pași.
- Așteptări nerealiste de viteză. O pierdere sănătoasă de grăsime este de aproximativ 0,5-1 kg pe săptămână. Mersul singur, fără atenție la alimentație, rareori produce rezultate vizibile în mai puțin de 4-6 săptămâni.
- Compararea cu alții. Numărul de pași potrivit variază enorm în funcție de vârstă, greutate, condiție fizică și program zilnic — compararea cu obiective generice de pe internet poate demotiva inutil.
Cum îți monitorizezi corect pașii? (aplicații, telefon, ceas)
Cel mai simplu și accesibil mod de a-ți monitoriza pașii este aplicația nativă a telefonului — Health pe iPhone sau Google Fit/Samsung Health pe Android — care folosește accelerometrul integrat și este suficient de precisă pentru a urmări tendința zilnică, chiar dacă nu este perfectă.
- Telefonul mobil. Precizie de obicei în marja de ±10% față de numărul real de pași, suficientă pentru a urmări progresul săptămânal. Dezavantaj: nu numără pașii dacă lași telefonul acasă sau într-o geantă fixă.
- Ceas smart sau brățară fitness (Apple Watch, Fitbit, Garmin, Xiaomi Mi Band). Mai precise pentru mișcarea brațului și oferă în plus ritm cardiac, distanță și calorii estimate. Utile pentru cei care vor date mai complete, nu doar numărul de pași.
- Podometru clasic dedicat. O opțiune ieftină și simplă, fără distragerile unui telefon, potrivită pentru persoanele care preferă un dispozitiv single-purpose.
- Aplicații dedicate (Strava, aplicația FitAzi, Google Fit). Oferă istoricul pe termen lung, grafice de tendință și, în unele cazuri, integrare cu planul nutrițional — utile pentru a corela pașii cu progresul de slăbire.
Indiferent de dispozitiv, ce contează mai mult decât precizia absolută este consecvența metodei de măsurare: folosește același dispozitiv zilnic, astfel încât să poți compara corect o săptămână cu alta. Consultă și recomandările CDC despre activitatea fizică și resursele Harvard Health despre mers și sănătate pentru informații suplimentare validate științific.
Întrebări frecvente
Pentru slăbire, un obiectiv de 8.000-10.000 de pași pe zi este un reper solid pentru majoritatea adulților, dar cifra exactă depinde de greutatea ta actuală și de deficitul caloric pe care vrei să îl atingi. Dacă pornești de la un nivel sedentar (sub 4.000 de pași), chiar și o creștere la 6.000-7.000 de pași aduce un beneficiu caloric și metabolic semnificativ. Pentru o persoană de 80 kg, 10.000 de pași ard aproximativ 500 de calorii, ceea ce poate contribui la un deficit zilnic sustenabil fără restricții alimentare drastice. Cel mai important este să crești numărul de pași față de nivelul tău actual, treptat, și să menții consecvența zilnică, mai degrabă decât să urmărești o cifră fixă, universală.
Cifra de 10.000 de pași provine dintr-o campanie de marketing din 1965, când compania japoneză de ceasuri Yamasa a lansat un pedometru numit "manpo-kei", care se traduce literal prin "contor de 10.000 de pași". Lansarea a coincis cu boom-ul de fitness generat de Jocurile Olimpice de la Tokyo din 1964, iar numărul a fost ales parțial pentru că simbolul japonez pentru 10.000 seamănă vizual cu un om care merge. Nu a existat niciun studiu științific în spatele acestei cifre. Cercetările moderne, inclusiv un studiu JAMA din 2019 și o meta-analiză din 2023, arată că beneficiile majore pentru mortalitate apar deja la 7.000-8.000 de pași pe zi, nu neapărat la 10.000.
Depinde de greutatea corporală și de ritm. La ritm moderat/alert (aproximativ 5,5 km/h), o persoană de 60 kg arde circa 110 calorii în 30 de minute, o persoană de 70 kg circa 129 de calorii, iar o persoană de 80 kg circa 147 de calorii. La ritm rapid (~6,5 km/h), aceleași persoane ard 151, 176 și, respectiv, 202 de calorii. Ca reper general, o persoană de 80 kg arde aproximativ 100 de calorii la fiecare 1,6 km parcurși, indiferent de viteză, deși ritmul mai rapid arde caloriile mai repede pe unitatea de timp. Aceste cifre sunt estimări medii pentru teren plat; mersul pe pantă sau cu rucsac crește consumul caloric.
Alergarea arde de aproximativ 2 ori mai multe calorii pe minut decât mersul, dar mersul este mai sustenabil pe termen lung, cu risc de accidentare mult mai mic. Un studiu publicat în Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, care a comparat mergători și alergători pe parcursul mai multor ani, a găsit că, la un consum caloric total egal, mersul a produs reduceri similare ale factorilor de risc cardiovascular comparativ cu alergarea. Practic, ceea ce contează cel mai mult pentru slăbire este energia totală cheltuită săptămânal, nu neapărat tipul exact de mișcare. Pentru începători sau persoane cu probleme articulare, mersul pe jos este adesea alegerea mai inteligentă și mai ușor de menținut zilnic.
Cea mai sigură metodă este o creștere graduală de 1.500-2.000 de pași pe săptămână, pe parcursul a 4 săptămâni, nu un salt brusc. În săptămâna 1, țintește 5.000-6.000 de pași, adăugând o plimbare de 15-20 de minute. În săptămâna 2, urcă la 6.500-7.500, folosind scările și coborând mai devreme din transportul public. În săptămâna 3, adaugă o a doua plimbare scurtă pentru 8.000-9.000 de pași. În săptămâna 4, combină plimbările cu ritm alert pentru a atinge 10.000 sau mai mult. Creșterea bruscă a volumului este principala cauză a fasciitei plantare și a durerilor de tibie la începători, deci progresia treptată este esențială.
Pentru majoritatea oamenilor, aplicația nativă a telefonului (Health pe iPhone, Google Fit sau Samsung Health pe Android) este suficient de precisă, cu o marjă de eroare de aproximativ ±10% față de numărul real de pași. Ceasurile smart și brățările fitness (Apple Watch, Fitbit, Garmin, Xiaomi Mi Band) sunt ceva mai precise pentru mișcarea brațului și oferă în plus ritm cardiac și calorii estimate, utile pentru date mai complete. Un podometru clasic dedicat rămâne o opțiune ieftină și simplă. Indiferent de dispozitiv, ce contează mai mult decât precizia absolută este consecvența metodei de măsurare — folosește același dispozitiv zilnic pentru a putea compara corect progresul de la o săptămână la alta.
Disclaimer Medical
Informatiile prezentate in acest articol au caracter exclusiv informativ si educational si NU inlocuiesc sfatul medical profesional, diagnosticul sau tratamentul. Consultati intotdeauna un medic sau un specialist in nutritie inainte de a incepe orice program de fitness sau nutritie. Persoanele insarcinate, cele cu afectiuni medicale preexistente, accidentari sau tulburari alimentare ar trebui sa solicite avizul medicului inainte de a urma orice recomandare de pe acest site. Rezultatele individuale pot varia in functie de starea de sanatate, nivelul de fitness si alti factori personali.
Gata să începi transformarea?
Descarcă FitAzi și primește un plan personalizat de antrenament și nutriție, generat de AI în câteva secunde.
Etichete:
Mihai Ionescu
Antrenor personal certificat NSCA-CPT, specialist în antrenament de forță și hipertrofie. Experiență de peste 6 ani în fitness coaching.
Articol verificat și revizuit de echipa FitAzi
Alimente Menționate
Articole similare

De Ce Nu Slăbesc Dacă Fac Sport? 10 Motive și Soluții
Faci sport de săptămâni bune dar cântarul nu se mișcă? Nu ești singur. Dieta e responsabilă pentru 70-80% din rezultate. Iată cele 10 motive pentru care nu slăbești și ce poți face.

Câte Calorii Trebuie Să Mănânci Pe Zi? Calculator și Ghid Complet
Câte calorii ai nevoie depinde de vârstă, greutate, înălțime și nivel de activitate. Îți arătăm cum să calculezi exact și ce să faci cu numărul rezultat pentru obiectivele tale.

HIIT vs Cardio Steady-State: Care Arde Mai Multă Grăsime în 2026?
Comparație detaliată între HIIT și cardio steady-state pentru pierderea de grăsime: calorii, EPOC, eficiență temporală, recuperare și combinarea optimă în plan săptămânal.